info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

رنگ درمانیرنگ درمانی  
                    
 
 
رنگ درمانی ، هنری باستانی است که در بسیاری از تمدن های فرهیخته در اروپا ، آسیا و خاورمیانه به آن می پرداخته اند . امروزه از رنگ درمانی در آسیا ، اروپا و آمریکا به عنوان شیوه ای مدرن برای درمان بسیاری از بیماری های جسمی مانند آسم ، آرتروز ، ناهنجاری های عصبی و روحی ، افسردگی ، اختلال های غذائی ، بیماری های پوستی ، گوارشی ، مشکل های خونی ، تب ، رماتیسم، شوک، تسکین دردهای بیماری های وخیم مانند سرطان و ایدز، گرفتگی رگ های بدن (تصلب شرائین) و فلج اندام های حرکتی استفاده کنند . متخصص رنگ درمانی به مردم کمک می کند تا نیاز خود به رنگ های خاص را بفهمند و به آنان یاد می دهد که چگونه می توانند از این رنگ ها در زندگی روزمرهٔ خود استفاده کنند تا شفا یابند ؛ سلامتی خود را حفظ کنند ؛ آرامش پیدا کرده و خود را در برابر بیماری ها حفظ کنند؛ با استفاده از رنگ ها ، توان یادگیری و خلاقیت خود را افزایش دهند ؛ ناراحتی های فکری و بیماری های جسمی را تسکین دهند و حالت های روحی و هیجانی خود را بهبود بخشند . هدف متخصصان رنگ درمانی ، این است که به بیماران کمک کنند تا بتوانند تعادل را در زندگی خود ، دوباره به دست آورند و به هماهنگی میان جسم، ذهن و روح، دست یابند تا سلامت خود را تضمین کنند. زمانی که هماهنگی بین جسم، ذهن و روح ایجاد شود؛ تعداد بیماری های جسمی که از میان خواهند رفت، بسیار چشمگیر است.

● رنگ قرمز (قرمز روشن)

گرم و هیجان انگیز است؛ هرگاه احساس کم خونی یا بی حالی می کنید یا هر زمانی که حس می کنید سرد و رنگ پریده هستید و یا احساس لرز می کنید، از رنگ قرمز استفاده کنید؛ هم چنین، رنگ اشعهٔ ماورای بنفش و اشعهٔ ایکس برای درمان سوختگی ها و سرمازدگی بدن، سودمند است. رنگ قرمز، نوعی محرک کبد و ضد التهاب است که عفونت های داخلی بدن را به سطح بدن می کشاند. مواد مغذی رنگ قرمز عبارتند از: ویتامین ”ب۱۲“ و اکسید آهن.

● رنگ نارنجی

محرک دستگاه تنفس، مفید برای درمان ضعف شش ها، درمان آسم، سل و نَفَس تنگی است؛ هم چنین از رنگ نارنجی برای درمان افراد کم تحرک و چاق که میزان ترشح تیروئید در آنها کم است، استفاده می گردد. رنگ نارنجی، تیروئید را تقویت می کند و پاراتیروئید را کاهش می دهد؛ گرفتگی بدن و قولنج را کاهش می دهد؛ میزان ترشح شیر را افزایش می دهد؛ نرمی استخوان و عدم استحکام ستون فقرات را برطرف می کند؛ پوکی استخوان را کاهش و ورم شکم را از بین می برد. رنگ نارنجی، باعث بهبود کارائی کلیه، سنگ صفرا، آرتروز، نقرس و روماتیسم در طی دورانی که اثری از درد بیماری های مذکور در بیمار وجود ندارد، می توان استفاده کرد. املاح معدنی رنگ نارنجی عبارتند از: بورون، کلسیم، مس، سلنیوم و سلیکون.

● رنگ زرد

درخشان ترین رنگ، رنگ زرد می باشد. محرکی قوی است و باعث افزایش انرژی در عضله ها و سیستم عصبی بدن می شود. در درمان فلج و ناهنجاری های عضله های بدن، بهبود سیستم عصبی و برای کاهش خستگی، از رنگ زرد استفاده می شود. رنگ زرد، دستگاه گوارش را تقویت می کند و فرآیند هضم غذا، فعالیت غده های پانکراس، سیستم لنفاوی، قلب، گوش ها و چشم ها را تنظیم کرده و بهبود می بخشد. به طور کلی، رنگ زرد، کلیهٔ فعالیت های بدن را تقویت می کند؛ به جز طحال که رنگ زرد از فعالیت آن می کاهد تا از سوءهاضمه، یبوست، دیابت و کاهش فعالیت اندام های داخلی بدن جلوگیری نماید؛ هم چنین رنگ زرد، از طریق تحریک ترشح غده های برون ریز، باعث تمیز شدن پوست می شود و انگل های درون روده ای را از میان می برد. املاح معدنی رنگ زرد عبارتند از: منیزیم، مولیبیدیم و سدیم. 

رنگ لیموئی (ترکیبی از زرد و سبز) 

این رنگ، باعث تحریک فعالیت مغز می شود، غده های تیموس را به فعالیت وامی دارد و مسهل و خلط آور است؛ بنابراین از این رنگ، در هنگام مواجهه بامشکل های تنفسی مانند خلط داشتن در هنگام سرماخوردگی، آسم و سرفه استفاده می شود. رنگ لیموئی، برای درمان پوست های خشک و پوسته پوسته شده و جهت استخوان سازی در بدن، به کار می رود. رنگ لیموئی، بالا بودن سطح مواد اسیدی در بدن را خنثی می کند و هم چنین در درمان بیماری های مزمن بدن مانند سرطان، دیابت و کم رشدی از آن استفاده می شود. املاح معدنی رنگ لیموئی عبارتند از: طلا، ید، فسفر، نقره و سولفور. 

● رنگ سبز

این رنگ، غدهٔ هیپوفیز را به فعالیت وامی دارد؛ ساخت ماهیچه و بافت های بدن را تقویت می کند و سلول های سخت شده و لخته های سلولی را در هم می شکند. رنگ سبز، ضدگرفتگی و انسداد، ضدعفونی کننده، گندزدا و پاک کننده است؛ بنابراین برای درمان بیماری های قلبی، زخم ها، سرطان، درمان جراحت ها، تقویت پوست، درمان سوختگی، برطرف کردن آب سیاه چشم (گلوکوما)، سردرد و ناراحتی های عصبی به کار می رود. املاح معدنی رنگ سبز عبارتند از: کلراین و نیتروژن.

● رنگ فیروزه ای (ترکیبی از آبی و سبز) 

بیماری های حاد را کنترل می کند و آرامش بخش است؛ بنابراین برای درمان سردرد، کاهش التهاب ها، تسکین ناشی از آفتاب سوختگی و خارش پوست، سودمند است. این رنگ، پوست را بازسازی، تقویت و نرم می کند؛ بنابراین برای افزایش رطوبت پوست و از بین بردن ناهنجاری های پوستی از رنگ فیروزه ای استفاده می شود. برای درمان بیماری های حاد دوران کودکی، عفونت ها، بیماری های حاد آمیزشی و بیش فعالی (هایپراکتیویتی)، رنگ فیروزه ای مورد استفاده واقع می شود. املاح معدنی رنگ فیروزه ای عبارتند از: کرومیوم و روی.

● رنگ آبی

خنک کننده، به شدت ضدالتهاب و ضدعفونی کننده است و از خون ریزی جلوگیری می کند. تب را کاهش می دهد و مسکن درد است. رنگ آبی برای درمان کلیهٔ بیماری هائی که با سرخی پوست، آماس و افزایش دمای بدن همراه باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. از این رنگ برای درمان مرحله های حاد آرتروز، نقرس و رماتیسم استفاده می شود. رنگ آبی، آرام بخش و تسکین دهنده است. ضربان را کاهش می دهد. فشار خون بالا را تنظیم می کند و برای بهبود افراد بسیار لاغر و فعال، کاربرد دارد. نگ آبی برای درمان خارش، التهاب پوست، تحریک پذیری، بی خوابی، تیرکشیدن سر، تندکاری سلول های عصبی مغز، گلودرد، از دست دادن صدا، سوختگی، کبودشدگی پوست، از دست دادن آب بدن، اسهال خونی، ناراحتی های عصبی، سیاتیک، گوش درد، بیماری کبد و یرقان مورد استفاده قرار می گیرد؛ هم چنین از این رنگ، برای درمان تومورها و بیماری های عفونی پوستی استفاده می شود. عنصر معدنی رنگ آبی عبارت است از: اکسیژن.

● رنگ نیلی (ترکیبی از آبی و بنفش)

آرام بخش، تسکین دهندهٔ دردها، کم کنندهٔ میزان چرک و عفونت بدن و مانع خون ریزی است. از رنگ نیلی، برای درمان رنگ پریدگی و برطرف کردن عارضهٔ گشادی رگ ها استفاده می وشد. این رنگ، سیستم ایمنی را در دوران بیماری های ناشی از عفونت، تقویت می کند. از رنگ نیلی برای درمان تورم غده های لنفاوی، سیاه سرفهٔ همراه با تب و سایر بیماری های حاد مربوط به شُش، درمان تشنج و تحریک سیستم عصبی استفاده می شود. رنگ نیلی، غده های پاراتیروئید را به فعالیت وامی دارد و از فعالیت غدهٔ تیروئید می کاهد. در برخی مناطق از رنگ نیلی برای درمان گواتر (تورم غدهٔ تیروئید در جلوی گردن) استفاده می شود. 

● رنگ بنفش

آرام بخش و تسکین دهنده است؛ طحال را به فعالیت وامی دارد و گلبول های سفید خون را دوباره سازی می کند. این رنگ، به قلب و عضله ها آرامش می دهد و افراد بیش فعال (هایپارکتیو) را آرام می کند. برای درمان بیش فعالی کلیه و مثانه، شب ادراری، ناهنجاری های عصبی و بیماری های شدید ذهنی، صرع و بی خوابی از رنگ بنفش استفاده می شود. رنگ بنفش، اشتها را نیز، کم می کند. 

● رنگ ارغوانی (ترکیبی از قرمز و آبی)
 
رگ های خونی را منبسط می کند؛ فشار خون و سرعت تپش قلب را کاهش می دهد و ناحیهٔ اطراف آن را گرم می کند. درجه حرارت بدن را پائین می آورد؛ بنابراین در هنگام تب شدید، می توان از این رنگ استفاده نمود. میزان فعالیت رگ ها را بالا می برد؛ هم چنین این رنگ، باعث ایجاد حالت خواب آلودگی می شود؛ در نتیجه برای افرادی که دچار بی خوابی هستند، بسیار مفید است. رنگ ارغوانی، ضد بیماری مالاریاست و درد کلیه ها را تسکین می دهد. 

● رنگ سرخ فام (ترکیبی از قرمز و بنفش)

انرژی زاست؛ غده های فوق کلیوی و عضله های قلب را تقویت کرده؛ فشار خون و فعالیت قلب را تنظیم می کند. هم چنین این رنگ، جریان خون را منظم می کند؛ باعث افزایش دفع ادرار می گردد و برای افرادی که سنگ کلیه دارند، سودمند است. این رنگ، مکمل رنگ سبز است. عنصر معدنی رنگ سرخ فام عبارت است از: پتاسیم.

رنگ قرمز متمایل به نارنجی (ترکیبی از دو پیمانه قرمز و یک پیمانه بنفش)

سرخرگ ها را گشاد می کند و فشار خون را بالا می برد. کلیه ها را تقویت می نماید و باعث افزایش حجم ادرار می شود. رنگ قرمز متمایل به نارنجی، سرعت تولد نوزاد را افزایش می دهد.

 
گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 آذر
چهارشنبه
16
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال