info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

علل مشکلات ستون فقرات و درمان آن


علل مشکلات ستون فقرات و درمان آن

 

 
 
تعریف ستون فقرات


ستون مهره ها بخش بسیار مهم و منحصر به فرد ساختار اسکلتی انسان است . این ستون تقریبا 2 پنجم ارتفاع کل بدن را تشکیل می دهد . به طوری که در  یک مرد بالغ متوسط 70  سانتی متر ودر یک زن بالغ حدود 60 سانتی متر طول دارد .  ستون فقرات را می توان به صورت میله ایی و قابل انعطاف و قوی توصیف کرد که به جلو و عقب حرکت داشته و قابلیت چرخش دارد ... 31 جفت عصب نخاعی از طناب نخاع بیرون می آید که عبارت است از  : 8 جفت اعصاب گردنی  ؛ 12 جفت اعصاب سینه ایی ؛ 5 جفت اعصاب کمری ؛ 5 جفت اعصاب خاجی و 1 جفت عصب دنبالچه ایی که در درون ستون فقرات قرار دارند و به دیگر بخش ها متصل  هستند .  اگر ستون مهره ها به طرف جلو خم شود باعث ایجاد یک بر آمدگی در پشت می شود که اصطلاحا به آن قوز می گویند . اگر انحراف ستون مهره ها به طرفین باشد  اصطلاحا در علوم پزشکی به آن اسکولیوز می گویند که می تواند افراد را در سنین مختلف مبتلا کند .
 


تورم دیسک ها


با شروع از نخستین مهره ی گردنی به طرف استخوان خاجی , بین هر دو مهره ی مجاور , دیسک ها بین مهره ای از جنس فیبروکاتیلاژ  ( یک ساختمان داخلی نرم و خمیر مانند لاستیک ) تشکیل شده است  .  این دیسک ها از نوع مفاصل قوی به شمار می آیند . برای درمان تورم دیسک ها بین مهره های ستون فقرات باید  مردار سنگ را بسایید و با زفت , سغز , موم و روغن زیتون مخلوط کنید و بر موضع ضماد بمالید .
مرمکی , مقل ازرق , کند , اوشق , سلبینج , انقوزه , صبر زرد , سورنجان , و عاقرقرها همه را نرم بکوبید و با مقداری سرکه و مقداری گلاب مخلوط کنید و بر موضع  بمالید .

درد کمر


اگر به درد کمر مبتلا شدید از خوردن سرکه , ترشی جات , آبگوشت و همچنین از خوابیدن در جاهای نرم یا تختخواب فنری  یا تشک بادی  یا ابری خودداری کنید .  همچین از پوشیدن کفش پاشنه دار , برداشتن بار یا اشیائ سنگین , دولا یا قوزی نشستنو از مدت زیادی در یک جا ایستادن پرهیز کنید .  از این خوراکی ها برای تسکین درد استفاده کنید : خرما , انجیر , کشمش , مغز گردو , پسته وحشی , نخود , جوز هندی , سیر  , پیاز , حلوای سوهانی , آب کلم , آبلیمو , اسفناج , مارچوبه , خولنجان , به عنوان درمان آرد نخود را خمیر کرده و بر کمر کنید .
هر روز 50 گرم عناب نیمکوب شده را در یک لیتر آب بجوشانید . بعد آب صاف کرده آن را بنوشید .  هر روز نیم مثقال جوز بویا را نرم بکوبید و کفلمه کنید . هر روز آب جوشیده سداب را با عسل شیرین کنید و بنوشید .
برای اصطلاعات بیشتر به صفحه 589 و 590 کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران مراجعه کنید .

 

کمر درد کهنه

اگر کمر درد کهنه و مزمن شده است می توانید ریشه ی تلخون را نرم بکوبید و با  زرده ی تخم مرغ مخلوط کرده  و بر کمر ببندید و چند شب این کار را تکرار کنید .
درد ستون فقرات

درد ستون فقرات یا مهره ی پشت مربوط متعددی است که به اهم آنها به طور اختصار اشاره می شود از جمله : ضربه ها , ورم ها , تغییرات مهره ها در اثر فشار خارجی یا داخلی روی مهره ها , تورم یا جابجایی مهره ها , تورم یا جابجایی یا تغییر مکان دیسک ها , روییدن استخوان های اضافی روی لبه مهره ها یا خوردگی آنها  , سنگینی وزن و بسیاری عوامل دیگر که می توانند به علت فشار روی تنه یا شاخه های عصب سیاتیک درد ایجاد کند ....برای تسکین و درمان درد ستون فقرات یا مهره ها پشت باید زیره ی کرمانی , مصطکی , مرمکی , سورنجان , انیستون , زنیان  و ریشه ی اریسا , مقل ازرق از هر کدام 20 گرم , همه را نرم بسایید بعد با 500 گرم گل قند عسلی مخلوط کنید . صبح وظهر و شب , هر بار یک قاشق شربت خوری از آن میل کنید .

ورم ستون فقرات
   

برای رفع ورم ستون مهره ها بابونه ی شیرازی , مرزنجوش , سوداب , برنجاسف  از هر کدام 10 گرم , از  خرمکی 5 گرم و ریشه ی سوسن 20 گرم همه را نرم بسایید بعد با کمی گلاب و سرکه خمیر کنید و ضماد کنید  و اگر به علت ورم ستون فقرات دچار درد شده اید , روغن قسط یا روغن سوسن را روی آن مالش دهید . 

روماتیسم

اکثر مردم تصور میکنند که نشانی و آثار بیماری روماتیسم فقط بروی مفصل ظاهر میشود ؛ در صورتی که واقعیت امر این است که اولا درد و ناراحتی در مفاصل دست و پا منحصر به بیماری روماتیسم نیست و در اثر بسیاری از بیماریهای دیگر از جمله نقرس , سل , اسهال خونی , سرخجه , اوریون و غیره نیز ممکن است درد و ضایعه در مفصل ایجاد شود . روماتیسم واقعی , ضایعه محدود به مفاصل نبوده بلکه همواره به قلب و عروق و همچنین به سلسله اعصاب و بعضی اوقات به سایر اعضای بدن نیز شاید صدمه رساند . 


روماتیسم مفصلی


علامات روماتیسم مفصل 


تعداد زیادی از مفصل ها هم زمان درگیر می شوند و متورم , گرمو حساسند . مفصل های کف دست و کف پا و انگشتان بیشتر درگیر می شوند و گاهی مچ دست و مچ پا , زانو  , شانه و گردن .  وقتی التهاب فعال است تب , بی اشتهایی , و کاهش وزن به بیمار دست می دهد . و ..... علائم دیگر . 

اگر دچار روماتیسم ودرد مفصلی شده اید  باید  از خوردن گردو , فندوق , بادام درختی , بادام زمینی , نخود , لپه , باقلا , لوبیا , لوبیا سبز , عدس , جو , قارچ , دارچین , زیره , فلفل , خردل , زعفران , ادویه جات , بلوط , کشک , شکلات , چای , قهوه , نوشابه های الکلی , سرکه , ترشیجات , ترشک , گوشت گوسفند و گاو , آبگوشت چرب , غذاهای سرخ کرده , سوسیس , کالباس   غذاهای کنسرو و سس غلیظ پرهیز کنید . درمان ورم مفاصل


هدف از درمان التهاب روماتیسمی مفصل , تخفیف دادن در علامت های مرضی , حفظ قدرت عضلات و حرکات مفصل و حفظ آنها از آسیب بیشتر است  تا بیمار به تعادل و زندگی عادی باز گردد .  برای درمان این بیماری داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و مسکن ها هستند . این دارو ها درد و سفتی و تورم را کم می کنند . در ضمن از خوردن اسفناج خود داری کنید و از کاسنی , تربچه و گل کلم زیاد استفاده کنید . برای درمان آن نیز می توانید بابونه ی شیرازی , بابونه ی گاو چشم , گل برجاست ] مرزنجوش , آویشن شیرازی و مغز ناخنک  را به نسبت بجوشانید و آب  غلظ آن را روی ورم بمالید .

 
گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1399 فروردين
يكشنبه
10
جملات متحرک

خدايا ممنون براى تمام خنده هاى امسالم

ممنون براى تمام اشكهاى امسالم

ممنون از درس هاى بزرگ زندگى امسالم

ممنون از اينكه يادم دادى خودم باشم بيشتر از هميشه

و خدايا قسم به تمام شكوفه هاى اين بهار

آرزو مى كنم خنده هاى امسال از ته دل، گريه هایی از سر شوق ،آرامشى به قشنگى رنگين كمان دانايى ، بينايى و مَنِشى به وُسعت هر دو جهان و خلوت هايى كه با  قشنگترينها پر شود و

خدايا، خدایا، هرگز نگویم دستم بگیر ؛ عمری است گرفته ای ، فقط رهایش مکن!

خدایا من قدرت آن را ندارم تا قلب آنها که دوستشان دارم را شاد کنم ؛

از تو میخواهم در این روزهای پایانی سال، مشکلاتشان را آسان، دعاهایشان را مستجاب و دلشان را شاد گردانی

سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیر فعلی : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال