info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

بیماریهای طحال و صفرا و کبد و درمان آن


درمان امراض طحال .. , صفرا و کبد
 

 طحال

دلایل بیماری طحال فراوان هستند و بیماریهای خونی یکی از دلایل مهم بزرگ شدن طحال می باشند  و بیماریهای عفونی نیز یکی از عوامل مهم ایجاد این بیماری به شمار می روند همچنین سرطان ها و بیماریهای مادر زادی می تواند باعث بزرگ شدن طحال شو ند .  بزرگی طحال اکثر اوقات با بزرگ شدن کبد همراه است . کم خونی ها که انواع بیماریهای خونی را تشکیل می دهند اکثر اوقات طحال را بزرگ می کنند . 

 


برای درمان ورم طحال

هر صبح و عصر پنج گرم افسطین را با 5 گرم مغز ناخنک بجوشانید آب آن را صاف کنید و بنوشید .   روزی 7 عدد انجیری که در سرکه مانده باشد ( ترشی انجیر ) بخورید .  هر صبح ناشتا 5 گرم تاج ریزی و 5 گرم  رازیانه ساییده شده را در یک فنجان سکنجبین مخلوط کنید و بخورید .

 
 
کیسه ی صفرا

در سمت راست بدن زیر کبد کیسه ی کوچکی به اندازه ی یک گلابی قرار دارد که صفرا نامیده می شود . صفرایی که در کبد ساخته می شود در این کیسه جمع می شود .

تنظیم کار صفرا

برای اینکه کیسه ی صفرا همیشه منظم کار کند و دستگاه گوارش هیچ گونه ناراحتی پیدا نکند   ؛ در هفته یک بار آب آلبالو یا آب زرشک  یا آبغوره بنوشید .
هر چند ماه یک بار 10 الی 12 مثقال پولک های مغز فلوس را نرم بکوبید و بعد بخیسانید و صبح ناشتا آب آن را بنوشید .به کار انداختن کیسه ی  صفرابرای به کار انداختن کیسه ی صفرا باید صبح ناشتا یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون را با کمی آب لیمو مخلوط کنید و بخورید ...... پنجاه گرم ریشه ی زرشک را نیمکوب کرده و در یک لیتر آب سرد به مدت 15 دقیقه بخیسانید   و در همان آب بجوشانید سپس آب آن را صاف کنید و شیرین کرده و پس از هر غذا یک فنجان بنوشید .


تخلیه کردن کیسه صفرا

اگر میل دارید کیسه ی صفرا تخلیه شود  از این خوراکی ها بیشتر استفاده کنید  . مانند : آب پرتقال , آب انار ترش , آب زرشک , آبغوره , آش آبغوره , آب شاه توت , دوغ  , ماست , آب دم کرده ی قاریقونسنگ کیسه صفرا

بدن زنان سه برابر بیشتر از مردان مستعد ایجاد سنگ صفرا است .... زنانی که از خوردن صبحانه  خودداری می کنند و یا نوشیدنی های کافئین دار ( چای و قهوه ) می نوشند  به مراتب بیشتر در معرض سنگ های صفراوی هستند .
عوامل سنگ در صفرا

چاقی , کاهش وزن , هورمون های جنسی مونث , بیماری ایلئومی یا رزکیسون ایلئوم ,  و افزایش سن .

درمان سنگ صفرا

برای رفع سنگ کیسه ی صفرا  می توانید یک پیاز درشت را رنده  و با چهار قاشق سوپ خوری  روغن زیتون  نیم پز کنید , بعد 150 گرم آب به آن اضافه کنید و 10 دقیقه بجوشانید . پس از شام تا گرم است آب آن را بنوشید . همچنین 5 گرم برگ کلفت و خشک توت سیاه را در 150 گرم آب 4 تا 5 ساعت دم کنید و آب آن را پس از سرد شدن صاف و شیرین کرده هر شب یک فنجان از آن را 2 ساعت بعد از  خوردن آب پیاز بنوشید  این کار را چند شب ادامه دهید  . اگر هنگام ادرار کردن احساس درد کردید . نشانه ی بهبودی است و باید مصرف را ادامه دهید . آب سیب ترش را بگیرید و بدون شیرینی قوام آورید و بخورید ... در روز چند مرتبه آب پرتقال بخوریدآپاندیس

آپاندیس لوله ی کرم مانندی است به نام  ( ورمی فورم آپازیکس )که از روده آویزان است .  مجرای تو خالی و کوتاهی  است که  انتهای آن مسدود است و طول آن 65 میلیمیتر و قطر آن به کلفتی انگشت کوچک دست است .  علم پزشکی هنوز هدف از وجود آپاندیس را کشف نکرده استدر مورد آپاندیس باید فورا به پزشک مراجعه کرد و به کلی از خوردن گوشت و مواد نشاسته دار پرهیز شود . تا رسیدن به پزشک به عنوان  خوراکی های موثر می توان از آب پرتقال , آب هویج , آلو  , آب آلو , کمپوت سیب  و پیاز پخته شده استفاده کرد .
 
کبد

کبد غده ایی است حجیم به رنگ قرمز مایل به قهوه ایی که وزن آن با خون حدود 2400 گرم است . زمانی که غذا در بدن هضم می شود موادی از آنها به دست می آید که آن مواد از رگ ها به سمت کبد  می روند .  این غده نقش مهمی در تنظیم  ترکیبات  خون  و همچنین واکنش های شیمیایی بدن دارد .

یکی از مهم ترین بیماریهای کبد تنبلی کبد است .  تنبلی کبد باعث  می شود که مقدار زیادی  از متابولیت های سمی وارد جریان خون شوند و بر کار مغز اثر گذارند که همین امر از دقت و کارایی مغز  می کاهد و  در نتیجه به کج خلقی و افسردگی  می انجامد .حفظ سلامت کبد

بهداشت کبد باید از مولدات سودا مثل بادنجان  مخصوصا سرخ کرده ی آن , غذاهای بسیار گرم  و پر انرژی  مانند چربی ها و سرخ کرده ها , مواد رنگی و مشروبات الکلی پرهیز کرد .تقویت کبداگر میل دارید که کبد را تقویت کنید ضمن این که از خوردن اسفناج و چربی ها پرهیز می کنید  از خوراکی هایی که کبد را تقویت می کنند  بیشتر استفاده کنید  مانند : آب کدو  , آب خرفه , آب انار , آب خیار , آب کاسنی تازه  , آب جوشانده  ی کاسنی ,  عرق کاسنی , لعاب اسفرزه , شربت  لیمو , شربت سکنجین , به لیمو , آب جوشانده ی خارخاسک , شیره چهار تخم  , روغن زیتون , آب سیب درختی , انجیر , به  شیرین خام , آب دم کرده ی سنبل الطیب , ترجبین , ماء الشعیر, شربت غوره , آب عناب , آب زرشک , شربت زرشک ....
 امراض کبدی

از این خوراکی  ها پرهیز کنید : پنیر و تخم مرغ , چربی جات ,  گوشت های کنسرو شده خوراکی های جوهر دار , سس های تند , شیرینی های قنادی , شرینی  های قنادی , ته دیگ برنج  , چیپس و مشروبات الکلی  و مواد مخدر و غذاهای سرخ کرده .
خوراکی هایی که در رفع امراض کبد ی کمک می کند  بیشتر استفاده کنید . مانند  : کاهو . سالاد  کلم . گوجه فرنگی . کرفس قمری , سیب درختی , زرد چوبه , همچنین رژیم  صغیر و کبیر انگور نیز مفید است .   هر روز ناشتا یک لیوان آب هویج بنوشید .

 
 

یرقان

دو نوع یرقان یا زردی وجود دارد .  یکی مربوط به گرفتاری کیسه ی صفرا و انسداد مجرای آن است و دیگری  در اثر ویروس ها پدید  می آید که آن را یرقان ویروسی می نامند .درمان یرقان یا زردیهر نوع یرقان و زردی را می توان با طباشیر هندی و ریوند چینی از هر کدام 10 گرم , گل محمدی  , تخم کاسنی  از هر کدام 20 گرم , تخم خرفه 30 گرم و زرشک هسته دار 50 گرم  همه را مخلوط کرده نیم کوب کنید .  آن را به 10 قسمت مساوی تقسیم و هر قسمت را یک روز بجوشانید و آب صاف کرده ی آن را صبح و عصر بنوشید . قبل از نوشیدن آن , مقداری تخم خیار و تخم خربزه  را کوبیده  و بجوشانید تا غلیظ شود و مانند شیره سفت شود و صاف کنید و با آب جوشانده مخلوط و مورد استفاده قرار دهید . 

هر روز صبح و عصر 10 گرم ریشه ی کاسنی و 10 گرم ریشه ی ترشک را بجوشانید و آب آن را صاف کرده آن را بنوشید .  


برای اطلاعات بیشتر در مورد یرقان در نوزادان و بزرگسالان  به صفحه 544 تا 547 کتاب دایره المعارف گیاه درمانی ایران مراجعه کنید .
 
گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1399 فروردين
دوشنبه
18
جملات متحرک

خدايا ممنون براى تمام خنده هاى امسالم

ممنون براى تمام اشكهاى امسالم

ممنون از درس هاى بزرگ زندگى امسالم

ممنون از اينكه يادم دادى خودم باشم بيشتر از هميشه

و خدايا قسم به تمام شكوفه هاى اين بهار

آرزو مى كنم خنده هاى امسال از ته دل، گريه هایی از سر شوق ،آرامشى به قشنگى رنگين كمان دانايى ، بينايى و مَنِشى به وُسعت هر دو جهان و خلوت هايى كه با  قشنگترينها پر شود و

خدايا، خدایا، هرگز نگویم دستم بگیر ؛ عمری است گرفته ای ، فقط رهایش مکن!

خدایا من قدرت آن را ندارم تا قلب آنها که دوستشان دارم را شاد کنم ؛

از تو میخواهم در این روزهای پایانی سال، مشکلاتشان را آسان، دعاهایشان را مستجاب و دلشان را شاد گردانی

سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیر فعلی : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال