info@pherbal.com

 
  

آدرس کانال تلگرام گیاهان دارویی پیروز
https://t.me/joinchat/AAAAAEFO8LQQwpY3uhpkqg

غذا بخوريم تا زنده بمانيم


 

سؤالی که هم اینک در صدد پاسخگویی آن هستم این است که :  
  ما در هر وعده چه میزان غذا باید بخوریم؟ بر اساس تعلیمات برگرفته از روایات اسلامي ، هر فرد چه مقدار غذا می بایست روزانه مصرف نماید . . . ؟!؟به نظرم اگر به فلسفه و حکمت غذا خوردن  و زندگی کردن ، کمی دقت و تأمل نماییم به جواب سؤال مذکور  پی میبریم، چرا که ما اگر ندانیم چرا باید غذا بخوریم و چرا باید زندگی کنیم، آنگاه در حقیقت زندگی نمی‌کنیم، بلکه فقط و فقط به حیات بیولوژیک خود ادامه می‌دهیم و یا به اصطلاح “غذا می‌خوریم تا زنده بمانیم و زنده می‌مانیم تا غذا بخوریم”  و لذا زندگی ملال‌آور می‌شود .


پس اگر یادمان بیاید که ما برای هدف و مقصدی فراتر از “خور و خواب و خشم و شهوت” زندگی میکنیم و اینها وسیله و واسطه اند جهت نیل به مقاماتی متعالی ، لذا متوجه می شویم که خوردن و خوابیدن و … باید به اندازه ای باشد نیازهای بدن را تأمین کند تا در راه نمانیم .


در روایات آمده که اگر معده را به سه قسمت تقسیم کنیم یک سوم برای غذا ، یک سوم برای هوا و یک سوم برای آب می باشد. البته کسی اشکال نکند که معده جای هوا نیست بلکه ریه محل دم و بازدم است ، چرا که منظور روایت این است که به مقداری معده خالی باشد تا بتوان راحت تنفس نمود ، ولی متاسفانه بعضی ازماها تا جایی که معده مان گنجایش دارد می خوریم .کسی را می شناختم چنان غذا میخورد که مانند لاک پشت از پشت می افتاد و از پرخوری چشمانش رو به خواب و خماری می رفت که حتی از جایش توان حرکت هم نداشت ، طبیعی است که نهایت دغدغه و تفکر چنین فردی چیزی جز روش تهیه مرغ سوخاری یا کباب بریانی  و غیره نخواهد بود تا چه رسد میل به مراتب عالیه بشری … !


پـرخـوری و نـیز خوردن پس از سیری ، بدن را باتلاق تجمع میکروب ها می سازد و موجب تباهی تن ، قساوت قلب ، کودنی و حماقت نیز میگردد ، چنین افرادی از سرعت و قدرت تصمیم گیری پایینی برخوردارند و در حقیقت با پرخوری ، قدرت تفکّر و تعقل را در خود میرانده اند ، لذا اگر شما دردوستان خود دقت بفرمایید می بینید که افراد پرخور معمولاً از ضریب هوشی و آیکیوی پایین تری نسبت به سایرین برخوردار هستند . . . امام صادق علیه السلام فرمودند:       پر خوری احمقی ایجاد می کند.


با پر خوری در معده بحران ایجاد می شود و تمامی فعالیتهای مغز به سمت معده متوجه می شود زیرا در معده خودمان زلزله ایجاد کرده ایم. پیامبر اسلام با آن همه خوشرویی هر کس جلوی او آروغ می زد به شدت عصبانی می شد. زیرا آروغ زدن از عوارض پر خوری است .


شیخ طـبـرسـی رحمه الله صاحب تـفـسـیـر کم نظیر مـجـمـع البـیـان نقل فرموده : روزی جالینوس (طبیب مسیحی مسلک دربار هارون الرشید) به یکی از دانـشـمـندان اسلامی گفت : من درقرآن شما چیزی از طب و طبابت نمی یابم حال آنکه علم مفید دو بخش است : علم ادیان (علم دین و دیانت) و علم أبدان (علم بدن ها و طبابت) .

دانشمند اسلامی در پاسخش گفت : خداوند همه دستورات طـبـی را در نصف آیه از کتاب خویش آورده است ” کلوا واشربوا ولا تسرفوا ” “بخورید و بیاشامید و و زیاده روی نکنید” ونیز  پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله نیز طب را در این فرموده خویش خلاصه کرده : ” المِعدَة بیت کلِّ داءٍ، وَ الحَمِیَة رَاس کلِّ دَواءٍ”
معده مرکز و خانه هر دردى است، و امـسـاک و اجتناب (از غذاهاى نامناسب و پر خوری) اساس و راس هر داروى شفابخش است”
بحار الانوارار،


طبیب مسیحی وقتی این سخن را شنید گفت : قرآن شما و پیامبرتان ، برای جالینوس سخن طبیبانه ای باقی نگذارد.
پس بهترین رمز سلامتی آن است که انسان با وجود اشتها به غذا از آن دست بکشد.

رسـول خـدا(ص ) فـرمـود: “کُـل وانـت تـشـتـهـی وامـسـک وانـت تـشـتـهـی ؛ زمـانـی کـه مـیـل بـه غـذا داری ، غـذا بـخـور و در حـالی

کـه هـنـوز میل و اشتها به خوردن داری ، دست از خوردن بکش “


 امـام عـلی (ع ) بـه امـام حـسـن (ع ) فرمود:  


“اگر می خواهی سالم بمانی و از پزشک بی نـیـاز شـوی ، چهار امر را رعایت کن :


 

۱٫ - اگر میل به غذا نداری نخور

 

۲٫ -تا زمانی که سیر نـشـده ای و اشـتـهـا بـاقـی اسـت دسـت از غـذا بـکـش


۳٫ - غـذا را پـس از جـویـدن کامل در دهان ، فرو بده


 

۴٫ - قبل از خواب ؛ اجابت مزاج کن (دستشویی رفتن) “

 

گیاهان دارویی
نقشه سایت 
تبلیغات

 
کاربران
1401 مهر
جمعه
8
جملات متحرک
چهار پایه میز شادی در جهان را

مولانا  با : مرنج و مرنجان

وحافظ با : بنوش و بنوشان

به ما آدرس داده اند

سعادت ما در همین چهار پایه اند
سخن روز
زندگی مانند سفر کردن با قطار است به همراه ایستگاه ها ؛ تغییر مسیرها و حوادث !!!
دعوت به همکاری
از پزشکان محترم گیاه درمانی که
در طب سنتی ایران و نیز دانش پزشکی جدید
تخصص لازم را دارند
جهت پاسخگویی به سئوالات بینندگان
و ارائه مقالات و تبادل نظر برای ارتقاءکیفیت
سایت گیاه دارویی پیروز درخواست همکاری داریم
     خواهشمندیم با ایمیل  


info@pherbal . com

یا تلفن مدیریت به ش : 03132684045 تماس بگیرید
با تشکر و قدر دانی فراوان

 
مدیر سایت

مدیرسایت : شاطری پور
نظرسنجی
نظرتان در رابطه با کتاب توحید چیست؟
كارت پستال