زيان مصرف غذاهاي آماده

21 خرداد 1392 ساعت 12:37 ب.ظ

 

    زيان مصرف غذاهاي آماده


 

         

فست فودها(FAST FOODS) یا "غذاهای آماده"، غذاهایی هستند كه خیلی آسان و سریع تهیه می شوند. اینكه چرا جوانان غذاهای فست فود را ترجیح می دهند، دلایل متفاوتی دارد. عده ای از جوانان معتقدند در دنیای امروز كه كار و تحصیل مجال آشپزی های طولانی سنتی را به آنها نمی دهد، فست فودها انتخاب هایی آسان و سریع هستند. همچنین اگر از منزل دور باشند و گرسنگی تمام قوای جسمی و فكری آنها را ضعیف كرده باشد، یك رستوران فست فود خیلی آسان و سریع به دادشان می رسد. به علاوه ذائقه بسیاری از جوانان به این غذاها عادت كرده است و آن را لذیذتر از غذاهای سنتی می دانند. محیط گرم و جوان بعضی از این رستوران ها نیز دلیل دیگری برای جذب بعضی جوانان به این رستوران هاست.   فست فودهای مضر

 

برای نشان دادن اثرات مضر فست فودها بر سلامت انسان در سال 2004 میلادی فیلم مستندی ساخته شد كه كارگردان این فیلم در مدت یك ماه، هیچ چیز به جز فست فودهای مك دونالد را نمی خورد و هیچ ورزش و فعالیتی انجام نمی داد. در پایان این مدت او بسیار چاق شده و به بیماری های مختلفی نیز دچار شده بود.نتایج آخرین مطالعات دانشمندان نشان می دهد، جوانان و نوجوانانی كه در یكی از وعده های غذایی روزانه خود فست فود می خورند، نسبت به سایر همسالان خود كالری، نمك و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی كمتری دریافت می كنند.


 

 

     


 

یافته های جدید محققان نشان می دهد جوانانی كه به فست فود عادت دارند، با چاقی و مشكلات ناشی از آن  دست و پنجه نرم می كنند. نتایج یك مطالعه 15 ساله روی جوانانی كه پا به سن گذاشته اند، نشان داد آنهایی كه در جوانی فست فودها را به عنوان یكی از وعده های غذایی خود قرار داده بودند، چاق تر از دیگران هستند.
 

جوانان و نوجوانانی كه در یكی از وعده های غذایی روزانه خود فست فود می خورند، نسبت به سایر همسالان خود كالری، نمك و چربی بیشتر و ویتامین و مواد معدنی كمتری دریافت می كنند.
 

تحقیقات دیگری نشان می دهد، نوجوانانی كه لاغرند نسبت به آنهایی كه چاق ترند، در یك رستوران فست فود بیشتر غذا می خورند و این نشان می دهد توانایی بدن در مصرف كالری های اضافی به اینكه چقدر اضافه وزن داریم، برمی گردد. همچنین در مناطقی كه تعداد رستوران های فست فود كمتر است، بیماری های قلبی و عروقی  كاهش می یابد. برعكس در مناطقی كه مردم به غذاهای فست فود عادت دارند، علاوه بر ارزش های غذایی این غذاها، شیوع عادت های بد مانند پرخوری، كم تحركی و سریع غذا خوردن  به اثرات مضر فست فودها بر سلامتی انسان می افزاید.چند توصیه ی مفید :

 

1- سس مایونز و پنیر ممنوع :گوشت و سوسیس های موجود در همبرگر و انواع ساندویچ در روغن های اشباع شده (جامد) سرخ  می شوند و حاوی چربی زیادی هستند. سس مایونز و پنیر پیتزا نیز مملو از چربی اضافی می باشند. بنابراین اگر نمی توانید از این دسته از ساندویچ ها دل بكنید، حداقل آنها را با خیارشور، گوجه فرنگی یا سس گوجه فرنگی  كه چربی اضافه ندارند، مصرف كنید.
 

2- درود بر گوشت كبابی : گوشت هایی كه در روغن كاملاً سرخ شده اند و به اصطلاح روغن از آنها می چكد را كمتر میل كنید و سعی كنید از انواع همبرگر و ساندویچ هایی كه در آنها گوشت كبابی وجود دارد استفاده كنید.
 

3- سالاد نبین چه ریزه: اكثر ما عادت كرده ایم كه سالاد را در كنار غذا میل كنیم، ولی سالاد هایی كه در آنها از انواع سبزیجات مانند كاهو، هویج  و نیز غلاتی مانند ذرت  پخته شور یا شیرین استفاده شده است می توانند جای یك وعده غذایی را بگیرند.